Wzgórze Kościuszki i Pałac Paulinum JELENIA GÓRA (wrzesień 2020) cz. V ostatnia

Witajcie Kochani 
    Dziś ostatnia wycieczka z wrześniowego wypadu. Rozłożyłam pokazanie tego 4 dniowego wyjazdu w czasie. 
Ostatnią częścią podróży było Wzgórze Kościuszki w Jeleniej Górze. Jest to pięky Park skrywający różne ciekawostki. 
Wędrując po nim pierwsze co zobaczyłyśmy to Szubienice. Informacji badaczy dowiadujemy się, że "odkryto fragment fundamentu murowanej szubienicy o grubości ok. 95 cm i średnicy całkowitej ok. 550 cm. natomiast wewnątrz odkopano kości ludzkie, gwoździe z konstrukcji szubienicy, skoble oraz jedno ogniwo łańcucha egzekucyjnego. Szubienica zbudowana była z kamienia w formie cylindrycznej studni z trzema filarami, do których przymocowane były drewniane belki egzekucyjne i na nich mocowano stryczki dla skazańców. "                                             Według zapisów w kronikach miejskich " od 1519 do 1738 roku wykonano na 37 osobach wyroki śmierci za morderstwa." Trzeba dodać , że na starych mapach wzgórze to nosiło nazwę - Galgenberg (czyli. Szubieniczna Góra)
Kolejny zabytek to Obelisk Pamięci Fryderyce Schonau jego fundatorem był Johann Christoph Schönau który przekształcił ówczesne wzgórze w park miejski. Pomnik był dedykowany jego żonę Fryderyce, która pomagała mu w doborze roślin podczas obsadzania nowo powstającego parku. 
"Przekrój geologiczny przez Sudety Zachodnie", stworzony na początku XX wieku z fragmentów skał występujących na przedstawionych obszarach. Przedsięwzięcie zainicjowali członkowie Riesengebirgsverein ("Towarzystwa Karkonoskiego"). 

Potem spacerowałyśmy w otoczoeniu pięknej natury patrząc na Kaczy Staw .
Następnie szukając Pałacu przechodziliśmy koło pięknego Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze . Niestety z powodu remontów dróg nie można było go zobaczyć bliska. 
Ostatnie miejsce zwiedzone przed powrotem to Pałac Paulinum. Pierwsze zapiski o nim są z roku 1655 r. Obecnie jest w rękach prywatnych i znajduję się tam hotel i restauracja. Niestety z powodu imprezy organizowanej nie mogła zrobić w tym czasie w środku zdjęć ani kręcić filmików . By pokazać jak niesamowite to miejsce .Obiekt jest bogato przyozdobiony kamiennymi detalami architektonicznymi. Po prostu cudne wnętrze. Natomiast mogę Wam pokazać jak wygląda zewnątrz i też jest co podziwiać. Dodam , że jadłam tam obiad . Zwykłe pierogi, a smakowały jakby nie wiem jakie rarytasy jadła. W dodatku spożywając posiłek miała piękny widok.  

22 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.