Wzgórze Bolesława Krzywoustego JELENIA GÓRA i nie tylko (wrzesień 2020) cz. IV

Witajcie Kochani

         Dziś przychodzę z kolejną częścią z wyjazdu. Tym razem pokarzę Wam moją wycieczkę w stronę Dolny Bobru. Dlaczego nie piszę, że do do tego miejsca tylko w stronę. Bo nie udało nam się tam dojść na piechotę - jest to zbyt dalek od Jelenie Góry a droga dalsza, której nie kręciłam była przy ruchliwej drodze. Ale to nic planuje tam jeszcze wrócić. 
Mimo to widziałyśmy Wzgórze Bolesława Krzywoustnego a dokładniej wieże widokową zwaną "Grzybek" . Nazwa ta pochodzi od jego charakterystycznego dachu .Wejście jest darmowe. Mimo wielu schodów warto , bo widok jest cudowny widać panorama na Karkonosze oraz miasto Jelenia Góra.  Jest nawet mapa widoku na ramie. 
Widziałam też piękny most kolejowy , który był ważnym elementem budowanej w latach 1865-66 linii kolejowej łączącej Jelenią Górę ze Zgorzelcem oraz Berlinem. Jest to obiekt żelbetonowy, wsparty na jednym elipsoidalnym łuku, wysokości 33 metrów. Jego konstrukcja znacznie odbiega od pierwowzoru
Kolejnym miejsce jest "Cudowne Źródełko", z które piłam dobrą wodę. Jest o nim legenda . "Źródełko to miało udowodnić winę pewnemu rycerzowi z Siedlęcina, który trzy swoje żony, jedną po drugiej, skrycie otruł. Przed sądem powiedział, że zabił je, bo zdradziły. Jednak duchy niewiast ukazały się na rozprawie. Wypiły bez szwanku na zdrowiu wodę z cudownego źródła, a uśmiercać miało ono tych, którzy dopuścili się zdrady małżeńskiej. Rycerz stracił życie za kłamstwo i zdrady, których sam się dopuszczał."
Następna część podróży to oczywiście Schronisko PTTK Gościniec "Perła Zachodu " , który jest położony nad jeziorem Modrym . Budynek schroniska jest drewniano-murowany. Od strony jeziora ciągnie się wzdłuż niego wąski taras, przez który prowadzi wejście na kamienną kolistą wieżyczkę przylegającą od południa do schroniska. Z miejsc tych możemy podziwiać przepiękny widok na rzekę Bóbr i Jezioro Modre. Nie tylko są tam piękne widoki ,ale sam w sobie wystrój budynku jest niezwykły. 
Oprócz tego spacerując dalej napotykamy na kościół ewangelicki p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.   Bardzo ładny barkowym stylu kościół. 
Mijamy też Zaporę i Elektrownie Wodną Bobrowiec I, która powstała w latach 1924-25
Ostatnim obiektem o jaki Wam napiszę jest Wieża Książęca jest jednym z najcenniejszych i najbardziej okazałych zabytków typu gotyckiego budownictwa świeckiego. Jednak z brak czasu przyglądałyśmy się jej z daleka. 

58 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.