ZAMEK PRASKI Czechy Praga (luty 2023)

Witajcie Kochani

Dziś przychodzę z częścią relacji z wyjazdów do Czech, Pragi. Pamiętajcie, że więcej możecie zobaczy na filmiku.

Moją podroż rozpoczęłam od zwiedzania zamku Praskiego , który jest znany też pod nazwą Zamek na Hradczanach. Kompleks zamkowy jest ogólnodostępne i w ciągu dnia możemy swobodnie spacerować po wszystkich trzech wewnętrznych dziedzińcach. Chcąc odwiedzić najważniejsze z zabytków musimy jednak zakupić bilet wstępu.

Stary Pałac Królewski jest budynkiem historycznym, w który znajduję się kaplica Wszystkich Świętych, Stary Dom, Zarząd Wojewódzki i dawna kancelaria. Na najniższych piętrach zostały zachowane piętra pałacu Karola IV , a pod nią sala tronowa Sobiesława II Przemyślidy  z pierwszej połowy XII wieku”.

Złota Uliczka wraz z wieżą Daliborka. Dawniej nazywała się ulicą Złotniczą , gdyż była prawdopodobnie siedzibą miejscowych złotników Żydów .Pracujących dla skarbu uzyskiwali schronienie za murami zamku.

Później było to miejsce, gdzie mieszkała praska biedota.Obecnie znajdują się w nich oryginalne sklepiki, galerie i wystawy przyciągające uwagę licznych turystów.

Po zachodniej stronie uliczki stoi cylindryczna Biała Wieża, której dolna część służyła aż do połowy XVIII w. jako więzienie i katownia.

22 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.