CZECHY Praga (luty 2023)

Witajcie Kochani

Ostatnio długo mnie tu nie było . Brak czasu a potem potrzeba odstresowania się . Dziś przychodzę z ostatnią częścią relacji z wyjazd do Czech . Zapraszam do oglądania.

Rynek Pragi jest przepiękny pełno na nim zabytków i ślicznie malowanych kamienic. Miasto to jest żywym skansenem różnych stylów architektonicznych. Od gotyku, sztukę romańską, barok przez XIX i XX wiek aż po architekturę nowoczesną.

Most Karola ma prawie 516 m długości i ok. 9,50 m szerokości. Jest to najstarszy zachowany most kamienny świata o tej rozpiętości przęseł. Początkowo nazywano go Kamiennym lub Praskim Mostem. Nazwa Most Karola przyjęła się dopiero od mniej więcej 1870

Praski Zegar Astronomiczny, zwany przez mieszkańców Pragi – praski Orloj, umieszczony został na jednej ze ścian Ratusza Staromiejskiego. Ten budynek sam w sobie jest również niezwykłym zabytkiem. Jego konstrukcja jest bardzo ciekawa, gdyż do budowy wykorzystano dwie stare kamienice, dokładając do nich gotycką wieżę.

Byłam też w restauracji Terasa U Prince , gdzie znajduję się cudowny punkt widokowy na Pragę. Jeśli chcemy skorzystać z tej panoramy musimy być gościem restauracji i w dodatku warto wcześniej zrobić rezerwacje , bo jest to bardzo popularne miejsce . Jedzenie jest dobre , ale bez jakieś rewelacji . Niestety to dość drogie miejsce mim to warto.

Wyszehrad to wzgórze stało się drugą, obok Hradczan siedzibą czeskich władców w X wieku. Wiadomo, że Wratysław II uczynił z Zamku Wyszehradzkiego swoją główną siedzibę. To z jego fundacji wzniesiono kościół św. Piotra i Pawła, przy którym znajduje się dziś cmentarz, na którym pochowano najwybitniejsze osobistości z Czech  oraz rotundę św. Marcina. Za panowania kolejnych władców wzgórze traciło coraz bardziej na znaczeniu na rzecz Hradczan.

Bazylika św. Piotra i Pawła jest to piękna świątynia o dwóch wieża , która jest widoczna nawet z dalekich punktów Pragi. Tego dzieła dokonał Josef Mocker, architekt znany z regotyzacji wielu zabytkowych budowli .

Wieczorem Praga ma niesamowity klimat. W dodatku bardzo okazale wygląda Muzeum Narodowe Pragi. Ten budynek naprawdę robi wrażenie w szczególności gdy zrobi się ciemno.

22 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.