Witajcie Kochani
W zeszłym weekend spędziłam w Krakowie. To był cudownie spędzony czas . Oczywiście nakręciłam dla Was filmik z tego wyjazdu . Musiałam podzielić na dwie części . Oto pierwsza :
W pierwszej pokaże Wam rynek i zwiedzanie jego centrum .

W dodatku będzie też fragment o ludności żydowskiej .
Chciałabym tu też poruszyć dwie historię.
Pierwsza to historia bohaterskiego czynu Tadeuszu Pankiewicz właściciela apteki , który nie był żydem. Przekonał gestapowców , że na terenie getta powinna być czynna apteka , dzięki temu nie będzie zarazy na tym zamkniętym terenie. Pozwoliło mu to na dalszą działalność apteki. Pomógł wielu ludziom dając bardzo często leki za darmo . Po za tym wykonywane były tam m.in. odczynniki potrzebne do odbarwiania siwych włosów . Jak i również było to centrum , które łączyło żydów ze światem z po za getta.
Druga historia to Helena Rubinstein napewno kojarzycie kosmetyki tej pani . A czy wiecie , że była ona żydówka i pochodziła z bardzo biednej rodziny . Tak wyglądał jej dom rodzinny.
Jej prawdziwe imię brzmiało Chaja. Nie tylko umiała tworzyć świetne kosmetyki , ale miała też głowę do interesów. Kiedy pojawiły się pierwsze oznaki kryzysu sprzedała swoją firmę za 7 mln. Natomiast podczas wybuchu Wielkiego Kryzysu odkupiłam swoją firmę za 1 mln . Musimy brać pod uwagę , że w tamtych czasach 6 mln = było równowartością obecnych 60 mln. Kobieca intuicja nie tylko ją uratowała, ale dzięki niej osiągnęła sukces.
Na koniec chciałaby napisać byśmy nie zapomnieli co spotkało żydów . Nikt nie zasłużył na takie traktowanie . Więc PAMIĘTAJMY i już NIE pozwólmy by się to powtórzyło .

