KLASZTOR BENEDYTKYNÓW W BROUMOV Czechy cz. III (listopad 2022)

Witajcie  Kochani 
Przychodzę z zaległą notką , która już nie zdążyłam dodać przed grudniem.  Gdyż chciała by filmy w grudniu były bardziej lub mniej związane ze światami.  Warto zobaczyć to niesamowite miejsce. 
Jest to klasztor , który przez w latach pięćdziesiątych XX wieku kościół w Czechosłowacji stał się miejscem prześladowań, a wiele obiektów przejęło państwo w ramach nacjonalizacji. W tym okresie klasztor stał się obozem dla zakonników, których zmuszano do niewolniczej pracy w okolicach Broumova. Osłabienie prześladowań nastąpiło dopiero w 1968 roku.
 W 1999 roku w kościele św. Wojciecha odkryto kopię całunu (republika caułnu Turyńskiego 1651 roku) , która jest  jedyną kopia całunu w Europie Środkowej a zarazem najbardziej udana. Możną ją zobaczyć w refektarzu – dawnej jadalni Broumovskiego klasztoru. Nie jest to jedyna atrakcją tego miejsca. Wnętrze  jest  bogato zdobione zabytkowymi  rzeźbami i malowidłami . Są tam też gabloty drogocennymi kamieniami.
Niesamowita  klasztorna bibliotece pełna jest starych i korowych księgi .A to jak wygląda wnętrze to poezja. W dodatku  stary globus pobudza wyobraźnie o baśniach . Jest tu  przechowywany Codex Gigas zwany też „Biblią Diabła”. I wiele nie typowych ksiąg.
W zakrystii znajdują się  relikwie św. Wojciecha. Trudno uwierzyć, że szczątki które oglądamy sięgają czasów początków chrześcijaństwa na ziemiach polskich a sam św. Wojciech jest patronem Czech i jednym z trzech patronów Polski.
Kościół św. Wojciecha jest pełen bogatej dekrocjii.  Jest tam  wiele dzieł wybitnych artystów przemieniających gotycką świątynię w barokowe cudo.  
Warto to miejsce zobaczyć na własne oczy, bo żadnych opis, zdjęcia czy film nie ukarzą Wam piękna tego miejsca jak również klimatu jaki daję w trakcie zwiedzania.  

27 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.